Aparaty słuchowe – Szamotuły

Aparaty słuchowe pozwalają cieszyć się pełnią dźwięku i zapomnieć o dyskomforcie związanym z niedosłuchem. Jeśli zauważasz u siebie objawy pogorszenia się słuchu, zapraszamy na badanie słuchu do OtoAudio w Szamotułach!

Jak działa aparat słuchowy?

Działanie aparatu słuchowego polega na odbieraniu sygnałów dźwiękowych z otoczenia przez wbudowany mikrofon, a następnie ich przetwarzaniu i wzmacnianiu zgodnie z potrzebami użytkownika. Dokładne badanie słuchu pozwala określić ubytek słuchu, dzięki czemu protetyk słuchu może dobrać odpowiednie ustawienia, by dźwięk w słuchawce miał odpowiednią głośność i jakość.

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?​

 • Zauszne aparaty słuchowe: Składają się z dwóch części. Elementu zausznego oraz wkładki, która
  może być wyposażona w słuchawkę (aparaty Rite).
 • Wewnątrzuszne aparaty słuchowe: To niewielkie urządzenia, które umieszcza się w przewodzie
  słuchowym

Potrzebujesz aparatu słuchowego? Odwiedź OtoAudio w Szamotułach!

W OtoAudio wykonasz m.in. badania audiometrii tonalnej, słownej, impedancyjnej czy pomiary REM. Wszystkie badania przeprowadza doświadczony protetyk słuchu, co pozwala na szybkie i skuteczne zdiagnozowanie źródła problemu, zaproponowanie właściwych dla danego przypadku rozwiązań i dopasowanie aparatu słuchowego. Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym oddziale w Szamotułach!

Jak dobrać aparat słuchowy?

Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad audiologiczny, podczas którego protetyk słuchu zadaje szereg pytań pozwalających na wstępne rozpoznanie problemów i potrzeb pacjenta. W następnym kroku niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki niedosłuchu. Badania słuchu wykonywane w celu dobrania aparatu słuchowego to m.in.:

 • audiometria tonalna (ang. pure tone audiometry): badanie słuchu pozwalające określić próg słyszenia na podstawie najcichszego usłyszanego przez pacjenta dźwięku spośród puszczanych dźwięków o różnych częstotliwościach i natężeniu.
 • audiometria słowna: badanie słuchu polegające na powtarzaniu przez pacjenta słów usłyszanych w słuchawkach. audiometria
 • impedancyjna: badanie słuchu przydatne w diagnostyce niedosłuchu, pozwalające na ocenę stanu ucha środkowego.
 • pomiary REM (Real Ear Measurement): wykonanie pomiaru ucha rzeczywistego umożliwia precyzyjne określenie optymalnej głośności dźwięków w aparacie dla badanego pacjenta.

Jakie są zalety nowoczesnych aparatów słuchowych?

Nowoczesne aparaty słuchowe to już zupełnie inne urządzenia niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Wraz z rozwojem nowych technologii producenci wprowadzają nowe udogodnienia i rozwiązania, które zapewniają jeszcze większą precyzję i coraz skuteczniej podnoszą komfort osób z niedosłuchem. Wśród
najbardziej docenianych przez użytkowników zalet aparatów warto wymienić:

 

 • Jakość dźwięku: Czułe mikrofony doskonale radzą sobie z wyłapywaniem dźwięków z otoczenia, które następnie są obrabiane i wzmacniane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, dzięki czemu brzmią czysto i naturalnie w każdych warunkach.
 • Przydatne funkcje: Możliwości współczesnych aparatów pozwalają im odpowiadać na konkretne potrzeby użytkowników. Pomagają w tym również akcesoria, które można połączyć z aparatem tak, by odbierać dźwięki bezpośrednio z telewizora, telefonu czy komputera.
 • Wygoda użytkowania: Aparaty łączą w sobie zaawansowane systemy z intuicyjną obsługą, dzięki czemu codzienne korzystanie z urządzenia jest proste i komfortowe. Dla jeszcze większej wygody do aparatu można dokupić też pilot pozwalający na zdalne sterowanie i zmianę ustawień.
 • Dyskrecja: Niewielkie rozmiary i stylowy design aparatów sprawiają, że nie rzucają się w oczy. Efekt jest jeszcze bardziej (nie)widoczny w przypadku aparatów wewnątrzusznych, które umieszczane są wewnątrz przewodu słuchowego.

Jakie są zalety nowoczesnych aparatów słuchowych?

Jakość dźwięku

Czułe mikrofony doskonale radzą sobie z wyłapywaniem dźwięków z otoczenia, które następnie są obrabiane i wzmacniane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, dzięki czemu brzmią czysto i naturalnie w każdych warunkach.

Przydatne funkcje

Możliwości współczesnych aparatów pozwalają im odpowiadać na konkretne potrzeby użytkowników. Pomagają w tym również akcesoria, które można połączyć z aparatem tak, by odbierać dźwięki bezpośrednio z telewizora, telefonu czy komputera.

Wygoda użytkowania

Aparaty łączą w sobie zaawansowane systemy z intuicyjną obsługą, dzięki czemu codzienne korzystanie z urządzenia jest proste i komfortowe. Dla jeszcze większej wygody do aparatu można dokupić też pilot pozwalający na zdalne sterowanie i zmianę ustawień.

Dyskrecja

Niewielkie rozmiary i stylowy design aparatów sprawiają, że nie rzucają się w oczy. Efekt jest jeszcze bardziej (nie)widoczny w przypadku aparatów wewnątrzusznych, które umieszczane są wewnątrz przewodu słuchowego.

Najczęściej zadawane pytania

W jakiej cenie są dobre aparaty słuchowe?

Dobrej jakości aparaty słuchowe możemy znaleźć w przedziale cenowym od 2 tys. zł, przy czym modele posiadające bardziej zaawansowane funkcje i rozwiązania technologiczne mogą być znacznie droższe. Zakup aparatu słuchowego jest sporym wydatkiem, warto jednak pamiętać, że jakościowe urządzenie oferuje lepszą jakość dźwięku.

Tylko dopasowane do potrzeb użytkownika aparaty słuchowe są w stanie zapewnić optymalny komfort oraz jakość i głośność dźwięku. Z tego powodu badania słuchu powinny zawsze poprzedzać zakup urządzenia. Na podstawie wyników protetyk słuchu będzie w stanie zaproponować właściwy aparat i ustawienia do ubytku słuchu pacjenta.

Osoby kupujące aparaty słuchowe w OtoAudio mogą liczyć na bezpłatne badanie słuchu, które umożliwi właściwe dobranie i ustawienie urządzenia.

Dofinansowanie aparatów słuchowych uzyskać można w ramach NFZ lub z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Warto pamiętać, że możliwa do otrzymania kwota uzależniona jest m.in. od wieku, stanu zdrowia oraz dochodu. Jeśli interesuje Cię skorzystanie z tej opcji, zapraszamy do kontaktu z OtoAudio — omówimy dostępne opcje i pomożemy w uzyskaniu dofinansowania.

To, jaki rodzaj aparatu słuchowego będzie najlepszy, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji użytkownika. Zauszne aparaty są obecnie najpopularniejszym wyborem, za to w przypadku aparatów wewnątrzusznych dużą zaletą jest ich dyskrecja. Niezależnie od wybranego urządzenia najważniejsze pozostaje jednak właściwe dopasowanie do rodzaju i stopnia ubytku słuchu.