Audiometria impedancyjna – Poznań

Nieleczone nieprawidłowości w obrębie ucha mogą się pogłębiać i prowadzić do poważniejszych komplikacji w przyszłości, dlatego kiedy pojawia się nawet niewielkie pogorszenie słuchu, warto reagować od razu. Nie czekaj więc i umów się na wizytę w OtoAudio w Poznaniu! Zajmujemy się kompleksową diagnostyką słuchu (wykonywane badania słuchu to m.in. audiometria tonalna i impedancyjna) i pomagamy w doborze aparatów słuchowych.

Jak wygląda badanie otoemisji akustycznej?

Audiometria impedancyjna to obiektywne, nieinwazyjne i bezbolesne badanie słuchu, które pozwala ocenić stan ucha środkowego (błona bębenkowa, kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza). Ze względu na dokładność wyników i przydatność w diagnozowaniu problemów w obrębie ucha środkowego jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań słuchu.

To bardzo precyzyjne badanie, które obejmuje:

 • tympanometrię, czyli pomiar ciśnienia w uchu środkowym,
 • badanie odruchu mięśnia strzemiączkowego,
 • test drożności trąbki słuchowej,
 • pomiar napięcia błony bębenkowej.

Ponieważ badanie nie wymaga współpracy osoby badanej, może być wykonywane już u małych dzieci. Podstawą do przeprowadzenia audiometrii impedancyjnej są m.in. wady wymowy, nawracające infekcje, ból ucha, czy objawy niedosłuchu.

Jak przebiega audiometria impedancyjna?

Audiometria impedancyjna polega na umieszczeniu w kanale ucha zewnętrznego sondy, która szczelnie zatyka ucho i pozwala na ocenę stanu ucha środkowego poprzez sprawdzenie reakcji na zmiany ciśnienia i częstotliwości. Badanie przeprowadzane jest osobno dla lewego i prawego ucha.

Poszczególne części badania pozwalają na pomiar innych parametrów:

 • tympanometria bada podatność błony bębenkowej na zmiany ciśnienie w przewodzie słuchowym zewnętrznym,
 • ocena odruchu mięśnia strzęmiączkowego określa próg odruchu na podstawie reakcji na podawane bodźce o różnej częstotliwości,
 • test drożności trąbki słuchowej służy do oceny stanu ucha środkowego poprzez pomiar ciśnienia w jamie bębenkowej.

Co określa badanie audiometrii impedancyjnej?

Audiometria impedancyjna pozwala na ogólną ocenę funkcjonowania ucha środkowego, ale ma też dużą wartość diagnostyczną w rozpoznawaniu nieprawidłowości w jego obrębie jak m.in.:

 • wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
 • przerost migdałków,
 • płyn infekcyjny w uchu środkowym,
 • niedrożność trąbki słuchowej,
 • otoskleroza.

Audiometria impedancyjna – Szamotuły

Badania słuchu w OtoAudio w Szamotułach wykonuje doświadczony protetyk słuchu, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na szybką i skuteczną diagnozę. Na podstawie uzyskanych wyników specjalista będzie w stanie ocenić stopień ubytku i jego źródło oraz zaproponować dostępne w danym przypadku rozwiązania. Oferujemy też nowoczesne aparaty słuchowe i pomoc w dobraniu właściwego urządzenia, które realnie podniesie komfort życia i jakość słyszenia. Zapraszamy na wizytę!

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy wykonuje się badanie audiometrii impedancyjnej?

Audiometria impedancyjna wykonywana jest w ramach diagnostyki niedosłuchu. Inne wskazania do wykonania badania to m.in.: ból ucha, wady wymowy, nawracające infekcje czy niedrożność zatok. Szczególnie przydatne badanie słuchu dla dzieci, u których występuje podejrzenie przerośniętych migdałków.

Czas badania to około 5 minut.

Pacjent otrzymuje wyniki od razu po zakończeniu badania.

Jest to obiektywne badanie słuchu, co oznacza, że nie wymaga świadomego uczestnictwa badanego. Z tego powodu nie ma dolnej ani górnej granicy wieku, w jakim musi być pacjent w celu wykonania badania. Audiometria impedancyjna u dzieci może być wykonywana już od pierwszych miesięcy życia.

Przystąpienie do badania nie wymaga przygotowań poza zadbaniem o właściwą higienę ucha.

Audiometria impedancyjna – Pobiedziska

Pogorszenie się słuchu może mieć różne źródła, np. wiek, nadmierna ekspozycja na hałas czy nieprawidłowości w uchu środkowym. Rozpoznanie przyczyny problemu stanowi podstawę do wprowadzenia skutecznego leczenia. Umów się na badanie słuchu w OtoAudio w Pobiedziskach, by uzyskać diagnozę dotyczącą rodzaju i stopnia ubytku, co umożliwi podjęcie kroków niezbędnych w celu poprawy sytuacji.