Audiometria Tonalna

Audiometria tonalna — co to jest?

W OtoAudio w Poznaniu wykonujemy kompleksowe badania słuchu niezbędne podczas diagnostyki rodzajów niedosłuchów i doboru aparatu słuchowego, takie jak audiometria impedancyjna, audiometria słowna, tonalna czy pomiary REM. Problemy ze słuchem mogą pojawić się w każdym wieku, a nieleczone mogą się pogłębiać i prowadzić do dalszych komplikacji, dlatego warto umówić się na wizytę u specjalisty od razu po pojawieniu się pierwszych objawów.

Specjalista siedzący na krześle tłumaczy zagadnienie audiometrii tonalnej

Jak wygląda badanie audiometryczne tonalne?

Audiometria progowa to badanie słuchu przeprowadzane w słuchawkach, w których stopniowo puszczane są dźwięki o określonym natężeniu i częstotliwości (najczęściej w zakresie częstotliwości dźwięku od 250Hz do 8kHz).

Do uzyskania wiarygodnego wyniku niezbędna jest pełna współpraca osoby badanej, ponieważ zadaniem pacjenta jest naciśnięcie przycisku po każdym usłyszanym dźwięku. Próg słyszenia wyznaczany jest na podstawie najcichszego słyszalnego dźwięku zasygnalizowanego podczas badania. Audiometria tonalna wykonywana jest osobno dla prawego i lewego ucha.

W jakim celu przeprowadza się badanie audiometrii tonalnej?

Badanie audiometryczne progowe (tonalne) ma na celu określenie występowania i zaawansowania problemów ze słuchem. Wykonanie audiometrii tonalnej ma na celu ustalenie rodzaju oraz stopnia ubytku słuchu poprzez sprawdzenie minimalnej częstotliwości, dla której pacjent jest w stanie usłyszeć dźwięk.

Audiometria tonalna – Szamotuły

Jeśli zauważasz u siebie pogorszenie słuchu, szumy uszne lub po prostu chcesz wykonać kontrolne badanie słuchu, zapraszamy do oddziału OtoAudio w Szamotułach! Wszystkie badania wykonuje doświadczony protetyk słuchu, dzięki czemu możesz liczyć na szybką diagnozę i profesjonalne doradztwo w przypadku wykrycia problemów. Oferujemy również nowoczesne aparaty słuchowe, które skutecznie podnoszą komfort życia u pacjentów z niedosłuchem.

Najczęściej zadawane pytania

U pacjentów w jakim wieku wykonywana jest audiometria tonalna?

Badanie audiometrii tonalnej wymaga świadomego uczestnictwa pacjenta, dlatego wykonujemy je po 5 roku życia. Audiometria u dzieci młodszych, które nie są w stanie precyzyjnie określić subiektywnych odczuć, będzie trudna do wykonania. Zaleca się wtedy wykonanie otoemisji akustycznej.

Jest to dość szybkie badanie słuchu. Jego wykonanie powinno zająć około 20 minut i nie wywołuje żadnego dyskomfortu.

Jest to badanie słuchu wykonywane w przypadku pojawiających się zaburzeń słuchu, np. niedosłuchu czy problemów z rozpoznawaniem dźwięków, ale też przy problemach z błędnikiem i zaburzeniach równowagi, zawrotach głowy, szumach usznych oraz po przebytych chorobach uszu i urazach głowy.

Poddanie się badaniu słuchu audiometrii tonalnej nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zadbać jednak o prawidłową higienę uszu, ponieważ zalegająca woskowina może wpłynąć na wyniki.

Wynik przedstawiany jest w postaci audiogramu (wykres z krzywą określającą próg słyszenia) i dostępny jest bezpośrednio po badaniu.

Audiometria tonalna – Pobiedziska

Problemy ze słuchem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego nie warto ignorować niepokojących objawów. W OtoAudio w Pobiedziskach wykonasz badania słuchu (m.in. audiometria impedancyjna, audiometria słowna i badanie ABR), na podstawie których protetyk słuchu będzie w stanie określić rodzaj i stopień ubytku słuchu. Szybka i skuteczna diagnostyka niedosłuchu pozwala na podjęcie kroków niezbędnych, by poprawić jakość słyszenia, np. poprzez dobór właściwego aparatu słuchowego.