Otoemisja akustyczna - Poznań

Problemy ze słuchem mogą znacznie obniżyć komfort codziennego życia, dlatego nie warto ignorować niepokojących objawów. W OtoAudio w Poznaniu wykonasz badanie otoemisji akustycznej oraz szereg innych badań — wszystkie wykonywane są przez doświadczonego protetyka słuchu, co pozwala na szybkie i skuteczne zdiagnozowanie źródła problemu oraz podjęcie kroków w celu poprawy sytuacji, zanim dolegliwości się pogłębią. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin!

Otoemisja akustyczna — co to?

Otoemisja akustyczna (OAE) to nieinwazyjne, bezbolesne i obiektywne badanie słuchu — jego przeprowadzenie nie wymaga więc aktywnego udziału badanego, dzięki czemu wykonywane jest też jako badanie przesiewowe słuchu u niemowląt.

Pozwala na ocenę stanu ślimaka w uchu wewnętrznym poprzez sprawdzenie reakcji komórek słuchowych na doprowadzony do ucha dźwięk. Badanie wykonuje się w ramach diagnostyki niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego.

lekarz przybija piątkę dziecku
lekarz wręcza wyniki badań pacjentowi

Jak wygląda badanie otoemisji akustycznej?

Badanie słuchu przeprowadzane jest w wyciszonym pomieszczeniu, osobno dla prawego i lewego ucha. Do pomiaru otoemisji akustycznej wykorzystywana jest sonda pomiarowa, w której skład wchodzi:

 

  • miniaturowy głośnik emitujący dźwięki,
  • mały i czuły mikrofon do rejestracji otoemisji akustycznej.

 

Badanie polega na umieszczeniu sondy w uchu pacjenta i nadaniu krótkiego dźwięku w celu zweryfikowania reakcji ucha wewnętrznego na ten dźwięk — prawidłowo działający ślimak wytworzy zwrotny sygnał akustyczny. Sonda rejestruje otoemisję akustyczną lub jej brak i przekazuje uzyskane pomiary do komputera, gdzie przedstawiane są w postaci wykresu.

Brak otoemisji akustycznej może sygnalizować występowanie problemów ze słuchem.

Co określa otoemisja akustyczna?

Na podstawie wyniku badania otoemisji akustycznej możliwa jest:

  • Ocena stanu ucha wewnętrznego: badanie pozwala na rozpoznanie problemów w obrębie ucha wewnętrznego.
  • Diagnostyka niedosłuchu: otoemisja akustyczna pozwala zdiagnozować niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego.

Otoemisja akustyczna - Szamotuły

Jeśli zauważasz u siebie problemy ze słuchem, nie zwlekaj — umów się na badanie słuchu w oddziale OtoAudio w Szamotułach! Szybka i skuteczna diagnostyka szumów usznych, niedosłuchu i innych dolegliwości w obrębie ucha pozwala na wprowadzenie leczenia i zauważalną poprawę komfortu słyszenia. Oferujemy również nowoczesne aparaty słuchowe i wsparcie niezbędne w dobraniu właściwego urządzenia do stopnia i rodzaju ubytku słuchu. Zapraszamy na wizytę!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są wskazania do wykonania badania otoemisji akustycznej?

Wśród wskazań do przeprowadzenia badania są:

  • topodiagnostyka uszkodzeń słuchu,
  • ocena stanu ucha wewnętrznego,
  • wykrywanie głuchoty czynnościowej,
  • monitorowanie zmian słuchu po zastosowaniu leków ototoksycznych,
  • diagnostyka szumów usznych.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Osoba przeprowadzająca otoemisję akustyczną widzi wyniki na bieżąco w trakcie badania, jest więc on dostępny dla pacjenta od razu po zakończeniu pomiarów.

Otoemisja akustyczna może być wykonywana u pacjentów w każdym wieku.

Dzięki Fundacji WOŚP od 2002 roku otoemisja akustyczna to badanie przesiewowe słuchu, które wykonuje się wszystkim noworodkom w Polsce w drugiej dobie życia.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania otoemisji akustycznej są: zalegająca w uchu woskowina, przeziębienie, infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego. W przypadku choroby należy przełożyć badanie, a przed wizytą zadbać o prawidłową higienę ucha — w przeciwnym razie istnieje ryzyko uzyskania zafałszowanego wyniku.

Otoemisja akustyczna - Pobiedziska

W OtoAudio zajmujemy się kompleksową diagnostyką problemów ze słuchem, w ramach której przeprowadzane jest m.in. badanie otoemisji akustycznej. Wykonasz u nas zarówno przesiewowe badanie słuchu, jak i badania pozwalające na monitorowanie zmian słuchu w przypadku przewlekłych dolegliwości, a także uzyskasz niezbędne wsparcie w dobraniu i ustawieniu aparatu słuchowego. Zauważasz u siebie pogorszenie słyszenia lub chcesz skontrolować słuch? Umów wizytę w naszym oddziale w Pobiedziskach!