Pomiary REM - Poznań

W OtoAudio zajmujemy się kompleksową diagnostyką niedosłuchu i zapewniamy profesjonalne wsparcie w doborze i dopasowaniu aparatów słuchowych. Jednym z kluczowych badań są pomiary REM (Real Ear Measurement), które pozwalają określić specyficzne właściwości ucha pacjenta i na ich podstawie dobrać optymalne ustawienia urządzenia. Oferujemy nowoczesne aparaty słuchowe od sprawdzonych producentów, a wszystkie badania wykonywane są przez doświadczonego protetyka słuchu. Umów się na wizytę w jednym z naszych oddziałów — działamy w Poznaniu, Szamotułach i Pobiedziskach — i popraw swój komfort słyszenia, by cieszyć się każdym dźwiękiem!

Pomiary REM — co to?

Pomiar REM (Real Ear Measurement), czyli pomiar na uchu rzeczywistym, pozwala na precyzyjne dopasowanie aparatów słuchowych do konkretnego pacjenta. Wykonanie badania REM ma na celu określenie indywidualnych właściwości przewodu słuchowego, takich jak budowa i wielkość, dla zapewnienia jak najlepszego działania aparatu słuchowego.

Jak przebiega pomiar REM?

Pomiar na uchu rzeczywistym (REM) polega na wprowadzeniu do przewodu słuchowego specjalnej sondy, która mierzy sygnały docierające do błony bębenkowej dla różnych częstotliwości i dźwięków. Zebrane dane pozwalają określić indywidualne właściwości i cechy ucha pacjenta, np. charakterystykę rezonansową kanału słuchowego oraz jej pojemność.

W przeciwieństwie do standardowego dopasowania aparatów na podstawie uśrednionych właściwości przewodu słuchowego dla danego wieku czy odczuć pacjenta po przeprowadzaniu symulacji parametrów dźwięku, pomiary REM dostarczają precyzyjne i obiektywne informacje, dzięki czemu ułatwiają i przyspieszają znalezienie ustawień właściwych dla stopnia ubytku i budowy ucha.

lekarz tłumaczący badanie pacjentowi
ucho

W jakim celu wykonywane jest badanie ucha rzeczywistego REM?

Pomiary REM wykorzystuje się, by zapewnić bardziej precyzyjne i skuteczne dopasowanie aparatów słuchowych dla maksymalnego komfortu użytkownika. Celem badania jest:

  • określenie specyficznych właściwości przewodu słuchowego,
  • optymalne wzmocnienie aparatu słuchowego,
  • skrócenie czasu potrzebnego na dopasowanie aparatów słuchowych.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto wykonać badanie REM?
Zastosowanie pomiaru REM:
  • pozwala na precyzyjne dopasowanie aparatów słuchowych do indywidualnych właściwości ucha pacjenta,
  • zmniejsza częstotliwość wizyt pacjenta, dzięki lepszemu dopasowaniu ustawień aparatów słuchowych do rzeczywistych potrzeb,
  • weryfikacja poprawności ustawień aparatu i efektów dostrajania,
  • pomaga w monitorowaniu funkcjonowania zaawansowanych opcji aparatów słuchowych, takich jak mikrofon kierunkowy i technologia redukcji szumów,
  • ułatwia wyjaśnienie pacjentowi sposobu i efektów działania aparatu słuchowego.

Możliwe jest dopasowanie aparatów słuchowych bez wykonania pomiaru ucha rzeczywistego, pomiary REM dają nam jednak znacznie większą precyzję dopasowania aparatu do indywidualnych właściwości ucha pacjenta.

Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji audiologicznych, każdy pacjent na etapie doboru i ustawiania aparatu słuchowego powinien zostać poddany pomiarowi REM. Tak dopasowane urządzenie już od początku użytkowania będzie skutecznie pełniło swoje zadanie.

Procedura pomiaru REM jest bardzo szybka — całość trwa nie dłużej niż kilkanaście minut
Aparaty słuchowe dopasowują specjaliści w dziedzinie protetyki słuchu, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. To oni przeprowadzają pomiary REM oraz proces dopasowania aparatów, a w razie nieprawidłowego działania urządzenia weryfikują poprawność ustawień, by zapewnić pacjentowi jak najwyższy komfort użytkowania aparatów słuchowych.
Badanie REM nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Przed wizytą należy jednak zadbać o prawidłową higienę uszu, co pomoże w uzyskaniu wiarygodnego i dokładnego wyniku.