Diagnostyka szumów usznych - Poznań

Szumy uszne to dość częsty problem, który może mieć różne przyczyny i przebieg, a w zależności od natężenia dla niektórych osób może być uciążliwy i znacznie obniżać jakość życia. Nie warto więc ignorować niepokojących objawów i jak najszybciej wykonać badania słuchu, które pozwolą wskazać ich źródło. W OtoAudio mamy duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu szumów usznych — umów się na wizytę w jednym z naszych oddziałów (Poznań, Szamotuły, Pobiedziska) i zadbaj o komfort słyszenia!

Szumy uszne: Podstawowe informacje

Szum uszny, inaczej tinnitus, to wrażenie słyszenia dźwięków w uszach lub głowie mimo braku zewnętrznego źródła dźwięku. Szumy mogą występować w jednym lub obu uszach, mieć zmienną intensywność i przybierać różną postać — np. szumu, brzęczenia lub dzwonienia. Problem może mieć charakter przewlekły lub tymczasowy i różne przyczyny, a także być objawem towarzyszącym innych chorób oraz problemów ze słuchem.

Warto pamiętać, że z szumami usznymi nie borykają się tylko osoby starsze — coraz część diagnozowani są też młodsi pacjenci, a nawet dzieci, co może wynikać ze stylu życia czy narażenia na duży hałas.

Szybka i skuteczna diagnoza źródła problemu pozwala na wprowadzenie leczenia, by odczuwalnie poprawić słuch i komfort życia pacjenta.

lekarz tłumaczący badanie pacjentowi

Jakie są najczęstsze przyczyny szumów usznych?

  • Wiek: Szumy uszne mogą występować na skutek pogorszenia słuchu związanego z wiekiem.
  • Uszkodzenie słuchu: Wystawienie na hałas (np. praca przy głośnych maszynach bez stosownych środków ochronnych, ale też długotrwałe stosowanie słuchawek z głośną muzyką) może prowadzić do urazu akustycznego w uchu wewnętrznym. Uszkodzenie słuchu sprawia, że mózg stara się wypełnić braki dźwiękami, które odbierane są jako szumy.
  • Urazy: Kolejną możliwą przyczyną są urazy głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa czy nerwu słuchowego.
  • Uszkodzenie błędnika: Uszkodzenie błędnika, struktury w uchu odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi, może skutkować szumami usznymi. Na działanie błędnika wpływać mogą czynniki takie jak urazy głowy, infekcje ucha środkowego lub choroby np. choroba Meničre’a.
  • Problemy z układem krążenia: Niedostateczne krążenie krwi w obrębie ucha wewnętrznego lub mózgu, w tym czynniki takie jak problemy z naczyniami krwionośnymi (np. wysokie ciśnienie krwi), miażdżyca, problemy z krążeniem krwi do mózgu lub naczyniowe zapalenie mózgu mogą mieć wpływ na powstawanie szumów.
  • Silny stres i nadmierne napięcie: Wiele osób zauważa związek między stresem a występowaniem szumu w uszach. Również zaburzenia natury psychicznej mogą przyczyniać się do powstawania lub nasilania się szumów usznych.
  • Przyjmowane leki: Niektóre leki, np. antybiotyki, mogą mieć działanie ototoksyczne, co naraża ucho wewnętrzne na uszkodzenia (chwilowe lub trwałe). O szumach usznych lub innych niepokojących dolegliwościach wynikających z przyjmowania leków najlepiej jak najszybciej poinformować lekarza.

Na czym polega diagnostyka szumów usznych?

Diagnoza szumów usznych zazwyczaj polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz badaniu fizycznym. Lekarz może zlecić również dodatkowe badania, takie jak:

  • audiometria (badanie słuchu),
  • tympanometria (badanie ucha środkowego),
  • badanie rezonansu magnetycznego (MRI),
  • badanie krążenia.

Wizyty lekarskie obejmują najczęściej wizytę u otolaryngologa i neurologa.

Jak wygląda leczenie szumów usznych?

Metody stosowane w leczeniu szumów usznych uzależnione są od przyczyny problemu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Wyróżniamy kilka możliwych form terapii, w tym:

      • Terapia dźwiękiem: Terapia dźwiękiem ma na celu zakłócenie odczuwanych szumów i złagodzenie ich natężenia. Może obejmować słuchanie dźwięków neutralizujących szumy uszne (np. dźwięki natury, muzykę) lub stosowanie generatorów dźwięku tła. Najskuteczniejsza metoda TRT profesora Jastreboffa osiąga aż 80% skuteczności.
      • Farmakoterapia: Niektóre leki, takie jak leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe, mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów szumów usznych. W przypadku infekcji ucha środkowego stosuje się antybiotyki.
      • Terapia behawioralna: Terapia behawioralna może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z szumami usznymi poprzez zmianę reakcji na nie. Mogą być stosowane techniki takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy terapia akceptacji i zaangażowania (ACT).
      • Aparaty słuchowe: Jeśli pacjent ma dodatkowe problemy ze słuchem, aparaty słuchowe mogą pomóc w złagodzeniu szumów usznych poprzez poprawę słyszalności innych dźwięków.
Certyfikat Jakub Borszyński

Jak zapobiegać szumom usznym?

  • Ochrona słuchu: Narażenie uszu na głośne dźwięki może prowadzić do uszkodzenia słuchu i powstawania szumów. Należy unikać hałaśliwych środowisk lub stosować ochronę słuchu, taką jak zatyczki do uszu lub nauszniki.
  • Zdrowy styl życia: Zachowanie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie palenia papierosów, może pomóc w utrzymaniu dobrego krążenia krwi, co może wpływać na zmniejszenie ryzyka powstawania szumów usznych.

Pomagamy w rozwiązaniu problemów z szumami usznymi!

Szumy uszne są powszechnym problemem, który wymaga odpowiedniego podejścia, na które składają się trzy etapy:

  • Diagnostyka: Diagnoza szumów usznych opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym i badaniu fizycznym, a w przypadku trudności z ustaleniem źródła również szeregu dodatkowych badań. Po zauważeniu szumów w jednym lub obu uszach zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie.
  • Leczenie: Optymalna metoda leczenia uzależniona jest od indywidualnej sytuacji pacjenta i dokładnej diagnozy — może obejmować terapię dźwiękiem, leczenie farmakologiczne, czy stosowanie aparatów słuchowych. Kierując się doświadczeniem zachęcamy pacjentów do wykorzystania metody TRT, która wykazuje większą skuteczność niż inne próby leczenia szumów usznych.
  • Zapobieganie: Ochrona słuchu, zdrowy styl życia oraz zarządzanie stresem — to kilka z metod, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się lub nawrotu problemu szumów usznych.

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiego lekarza z szumem w uszach?

Ponieważ szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, często do uzyskania skutecznej diagnozy niezbędne są wizyty u lekarzy różnych specjalizacji. W przypadku pierwszych objawów warto zacząć od badań wykonanych przez protetyka słuchu lub skonsultować problem z lekarzem rodzinnym — po zebraniu wstępnych informacji specjalista będzie w stanie zaproponować leczenie szumów usznych lub zalecić wykonanie dalszych badań.

Badania słuchu z reguły nie wymagają specjalnych przygotowań — przed wizytą należy zadbać jednak o prawidłową higienę uszu, ponieważ zalegająca woskowina może zniekształcić wyniki. Jeśli szumy uszne pojawiają się po raz kolejny, warto przygotować też informacje dotyczące wcześniejszego leczenia.

Stosowanie aparatów słuchowych jest jedną z metod, które pozwalają złagodzić objawy problemu — poprawiają jakość słyszenia innych dźwięków, dzięki czemu szumy uszne stają się mniej zauważalne.

Szumy uszne mogą pojawić się w każdym wieku.